آيه هاي دلنشين

حرفهایت چه به دل میشنید خداااااااا....
 
انداد....
ساعت ٤:۱٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٥ آبان ۱۳۸٤ : توسط : در پی او ...

آيه پيشنهادی يك دوست :

وَ مِنَ الناس ِمَن يَتَخِذُ مِن دون ِالله ِانداداً

يُحِبّونَهُم کحُبّ ِالله ِوَ الذينَ ءامَنوا اشَدّ ُحُبّاً لِلّهِ ... (بقره ۱۶۵)


و هستند از مردم کسانی که در برابر خدا اندادی (غير قابل ترجمه) قرار می دهند و آنها را به محبتی دوست می دارند که شايسته‌ی پروردگار است . و اين در حالی ست که کسانی که ايمان آورده اند محبتان نسبت به خداوند شديد تر است ...

و من اضافه ميكنم :

ترجمه ديگر:

 و بعضى از مردم كسانى هستند كه معبودهايى غير از خداوند براى خود برمى‏گزينند و آنها را همچون دوست داشتن خدا، دوست مى‏دارند. امّا آنان كه ايمان دارند، عشقشان به خدا (از عشق مشركان به معبودهاشان) شديدتر است و آنها كه (با پرستش بت به خود) ستم كردند، هنگامى كه عذاب خدا را مشاهده كنند، خواهند دانست كه تمام نيروها، تنها به دست خداست و او داراى عذاب شديد است.

نكته ها از نظر آقای قرائتي:

 امام باقر عليه السلام مى‏فرمايد: مراد از «دون اللَّه» و »انداد« در اين آيه، بت‏ها نيستند، بلكه مراد پيشوايان ستمكار و گمراهند كه مردم آنان را همچون خداوند دوست دارند. از جهت ادبى نيز كلمه «هم» در «يحبّونهم»، براى انسان بكار مى‏رود، نه اشياء.
ريشه‏ى محبّت، كمال دوستى وجمال دوستى است. مؤمنان تمام كمالات و جمال‏ها را در خداوند مى‏بينند، لذا بيشترين عشق را به او ابراز مى‏دارند. عشق و محبّت مؤمنين، بر اساس شايستگى ولياقت معشوق است وهرگز به سردى و خاموشى نمى‏گرايد. امّا عشق مشركان، براساس خيال و جهل وتقليد وهوس‏هاى بيهوده است

و پيامها از نظر آقای قرائتي:

 1- پرستش و محبّت غير خدا، ممنوع است. «يتّخذ من دون اللَّه انداداً يحبّونهم»
2- احساسات بايد در رابطه با اعتقادات باشد. «الّذين آمنوا اشدّ حُبّاً للّه»
3- برخى از مردم تا وقتى پرده‏ها كنار نرود و قيامت را مشاهده نكنند، به پوچى و بيهودگى راه و فكر خويش پى نمى‏برند. «ولو يرى الّذين»
4- قدرت در جذب نيرو مؤثر است. «انّ القوّة للّه جميعاً» پس جذب غير او نشويد.

*****************************************************************

به زودی منتظر طريقه جديد به روز آيه های دلنشين باشيد...

غير قابل پيش بينی !