هدايت

 

يَهْدِيبِهِ اللّهُ

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

مَنِ اتَّبَعَرِضْوَانَهُسُبُلَ السَّلاَمِ

 

وَيُخْرِجُهُممِّنِالظُّلُمَاتِإِلَى النُّورِبِإِذْنِهِ

 

 وَيَهْدِيهِمْ إِلَى صِرَاطٍمُّسْتَقِيمٍ

 

 

خداوندبه بركت آن‏،

كسانى را كه از خشنودى او پيروى كنند،

به راه‏هاىسلامت‏،هدايت مى‏كند؛

و به فرمان خود، از تاريكيها به سوى روشنايى مى‏برد؛

و آنهارابه سوى راه راست‏، رهبرى مى‏نمايد.

 

جزء6سورهالمائدة آيه16

/ 46 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مصطفي ( آب و شراب )

سلام. يه مطلب مهم که نميدونم بايد بگم يانه:معيت قرآن و عترت حقيقتی است که طبق مراتب وجود خارجی درجاتی دارد. پس وجود طبيعی آن با کثرت و تعدد همراه است.همچنين است در عالم مثال،با اين تفاوت که در عالم مثال تزاحم مادی و تطارد عينی نيست و مرتبه سوم وجود آن دو در عالم عقل و تجرد محض است که با وحدت همراه است (يعنی يک وجودند) پس معنی ندارد بپرسيم قرآن هدايت ميکند باذن الله يا پيامبر يا ائمه.

مصطفي ( آب و شراب )

مثلا در انا انزلناه فی ليله القدر که بحث است که ضمير هاء در انزلناه به چه چيزی برميگردد . مترجمين و علمای ظاهر آنرا به قرآن برميگردانند ( يعنی ما قرآن را در شب قدر نازل کرديم) ولی امام خمينی و مفسرين عارف ضمير را به « حقيقت محمديه» برميگردانند.

مصطفي ( آب و شراب )

و اما جواب سوال الهه : معصوم فرموده اند: هلک من ليس له حکيم يرشده. يعنی هرکس که حکيمی نداشته باشد تا ارشادش کند هلاک ميشود. حافظ هم ميگويد: طی اين مرحله بی همرهی خضر مکن..... ظلمات است بترس از خطر گمراهی! که منظور از خضر استاد است. راستی حافظ ميگويد:ظلمات است، واين چقدر به آيه مورد بحث نزديک است که ميگويد: من الظلمات الی النور!!

مصطفي ( آب و شراب )

آری خواهرم الهه بايد استاد راه رفته ای داشته باشی تا دستت را بگيرد و از گردنه ها بگذراند!!! که حافظ گفته:« که من به خويش نمودم صد اهتمام ونشد» چون گفته اند حافظ مدتها به تنهايی ميخواست سير و سلوک کند اما موفق نشد و شکست خورد تا اينکه به کمک استاد توانست.

مصطفي ( آب و شراب )

منهم در شعری اين درخواست پير و استاد را چنين سروده ام:بسته زنجير تنم پير کو؟/ بنده ملک بدنم پير کو؟/ قافله عشق شد و من به خواب/ کشت هوای وطنم ، پير کو؟/ عمر گذشت و به درازا کشيد/ قصه آدم شدنم ، پير کو؟/ ......

الهه

.... استاد ..... يادش به خير استادم ميگفت تو لايق شو استاد خودش تو رو پيدا ميکنه.... من ولی هنوز لايق نشدم ..... آخ... چه دردی.... ده ساله من دنبال استاد ميگردم... دنبال پير ... دنبال کسی که دستم را بگيره.... برام دعا کن ......

نياز.

سلام به به ..دستتون طلا.. و التماس دعا..يا حق

حباب

با سلام...............ايات نور را چه تفسير کرده ای .........نور در ايينه تفسير محکم است.........خواهر خوبم دلت پر نور باد.

سید محمد

سلام فقط در مورد بإذنه این که تو المیزان علامه نوشتن که اینجا، که در مورد عملی است که خود خدا انجام می‌دهد، یعنی بعلمه؛ یعنی با آگاهی کامل و علم این کار رو انجام می‌ده.