چه کسی آخر کار برنده است؟

ابی هریره روایت کرده است که مردی به حضور پیامبر خدا رسید و از گرسنگی شکوه کرد؛ پیامبر نزد همسران خویش فرستاد آنها گفتند: جز آب چیزی نداریم.

حضرت فرمود: چه کسی این مرد را امشب میهمان می کند.

امیرالمؤمنین علیه السلام پاسخ داد: من یا رسول الله! حضرت، نزد فاطمه رفت و پرسید: چه داریم ای دختر رسول خدا فاطمه سلام الله علیها فرمود: فقط مقداری غذا برای بچه ها داریم، لکن ما میهمان خود را به آن ترجیح می دهیم

 

علی علیه السلام فرمود:

ای دختر محمد بچه ها را بخوابان و چراغ را نیز خاموش کن. حضرت سفره انداختند و چون غذا فقط به اندازه میهمان بود خود حضرت از غذا هیچ میل نکردن، بلکه فقط دهان خود را حرکت می دادند همانند کسی که دارد غذا می خورد تا میهمان با خیال راحت غذا بخورد، هنگامی که میهمان از غذا خوردن فارغ شد.

 

فاطمه سلام الله علیها چراغ آورد دیدند از فضل خدا سفره پر از غذاست چون صبح شد حضرت علی علیه السلام با پیامبر نماز گذاردند و هنگامی که سلام نماز را دادند. پیامبر نگاهی به امیرالمؤمنین فرمود و گریه شدیدی کرد و فرمود: یاعلی، خداوند دیشب کار شما راستود، این آیه را بخوان:

 

  و یؤثرون علی انفسهم و لوکان بهم خصاصة

 

و من یوق شحٌ نفسه فاولئک هم المفلحون

 

کسانی که دیگران را بر خود مقدم می دانند هر چند خودشان بسیار نیازمند باشند، کسانی که از بخل و حرص نفس خویش باز داشته شده اند رستگارانند!

 

 سوره حشر، آیه 9.

 

 یعنی علی و فاطمه و حسن و حسین علیهم السلام با وجود نیاز ایثار کردند و از بخل و حرص نفس خویش باز داشته شده اند و از رستگارانند.

 

 منابع: بحار الانوار، ج 41، ص 28 .

 سلام بر حسین ... که از ثلاله پاکان بود و سرلوحه شجاعت

/ 11 نظر / 24 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ممد

ممنون كه مطلب جديدي گفتي

میرمحمدحسینی

از وبلاگ واقآ عالیت ممنونم.من لینکت کردم.اگه تمایل داشتی منم لینک کن. به امید دیدار... [تایید]

افشین

[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] در تاریخ ۲۶ دی ماه ساعت ۴ بعد ازظهر تظاهرات گسترده ای درهفت شهر ایران برگزار میشود ... تهران (میدان انقلاب) کرمانشاه - تبریز - مشهد - شیراز - کرج - اهواز ما هستیم ..... [گل] [بدرود]

کلمه سلاله درست است نه ثلاله

دوستت ح

سلام. خدا خیرت بده، خیلی دلنشین بود. همین یک آیه برای یک عمر مثل منی کافیه. امان از این نفس سرکش....

شیاوش صادقی

باسلام وادب و احترام نکات آموزنده شمارا درابطه با قران کریم خواندم بسیار آموزنده وارزشمند بود امیدوارم که ادمه یابد خواهشمند است از تصاویر با حجاب استفاده کنید باسپار فروان ویاری روزافزون از درگاه باری تعالی

مهديه

بخدا خيلي تحت تاثير قرار گرفتم . اين داستان باعث شد تا اشك من جاري بشه. كاش توي اين دنيا ما آدمها ميتونستيم راحت ببخشش كنيم.ولي افسوس كه مال و منال دنيا را دو دستي چسبيده ايم.انگار كه اين مال در آخرت به ما سودي ميرساند . و ما را شفاعت ميكند . خدايا ما را از اين همه ناداني و دلبستگي رهايي بخش

سلام -مطالب بسیار جالب و خواندنی داشتید ممنون ادامه بدید

بران

سلام! خیلی وقته ازخداگذشتم!الان فقط دارم اشک میریزم مگه مااز زندگی چی می خوایم؟اصلا این دنیا ارزش داره؟ من خیلی خستم ولی مطالبت جالب ودل نشینن1دست مریزاد.