امیدبخش ترین آیه (3)

 

به نام خداوند مهربانیها ... خدای امید...

 

وَلَسَوْفَ یُعْطِیکَ رَبُّکَ فَتَرْضَى

و بزودى پروردگارت آنقدر به تو عطا خواهد کرد

که خشنود شوى!

«سوره ضحی آیه ۵»

 

در تفسیر فرات از بشر بن شریح نقل شده که می‌گوید: روزی از امام باقر (علیه السلام) پرسیدم: «امیدبخش‌ترین آیه قرآن کدام آیه است؟» حضرت فرمود: «اطرافیان شما در این باره چه نظری دارند؟» گفتم: «آنها معتقدند آیه "یا عبادی الذین اسرفوا علی انفسهم لاتقنطوا من رحمة الله" (ای بندگان من که بر نفس خویش اسراف کرده‌اند از رحمت خدا ناامید مباشید) امیدوارکننده‌ترین آیه قرآن است.»

حضرت فرمود: «اما ما اهل بیت چنین اعتقادی نداریم.» پرسیدم:«پس نظر شما در این مورد چیست؟»

 فرمود: «آیه "ولسوف یعطیک ربک فترضی" (و پروردگارت آن‌قدر به تو عطا خواهد کرد که راضی شوی) امیدبخش‌ترین آیه قرآن است. و منظور از آن شفاعت است. به خدا قسم شفاعت! به خدا قسم شفاعت!

 

 

 

پاورقی کودکانه:

باز هم همه مشکلات با روابط عاشقانه حل میشود!
محمدم !‌ آنقدر دوستت دارم که روز قیامت راضی ات خواهم کرد... هرچه بخواهی به تو خواهم داد... اگر تو بخواهی گناهکاران را بیشتر خواهم بخشید... اگر توبخواهی مهربان تر خواهم بود... اگر تو بخواهی...
محمدم! حبیبم! عزیزم! ... نگران مباش... خوشنودت خواهم کرد! راضی ات خواهم کرد!
آخ... چه رابطه عاشقانه زیبایی... چقدر دلم میخواهد مخاطب این آیه باشم!
پیامبر مهربانی و خوش خویی... یک جلوه محتاج تو ام...  نگاهم میکنی؟

... 

/ 2 نظر / 12 بازدید
آيه هاي دلنشين

یکی از دلیل های ترجیح آیه دوم بر آیه "لاتقنطوا" می تواند این باشد که در ادامه این آیه، شرط برخورداری از آن رحمت واسعه، توبه و تسلیم و عمل نیک اعلام شده است ولی در آیه مربوط به شفاعت، هیچ قید و شرطی جز رضایت پیامبر مهربانی و رحمت وجود ندارد.

آيه هاي دلنشين

شفاعت یکی از اصول مسلم اعتقادی است که در آیات زیادی از قرآن و احادیث فراوانی از پیشوایان دین مورد تاکید قرار گرفته است. بر اساس این اصل، گناهکارانی که اهل عناد و استکبار نبوده‌اند و بر اثر غفلت و کوتاهی، مستحق عذاب شده‌اند، با وساطت کسانی که واسطه همه فیوضات و هدایتهایند، مورد لطف و بخشش الهی قرار می‌گیرند. و از آنجا که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) فردی بی‌نهایت دلسوز و مهربان بوده‌اند، ما مطمئنیم که ایشان هرگز به عذاب و به جهنم افتادن پیروان و دوستان خود رضایت نخواهند داد. پس این آیه می‌تواند بیشترین امید و دل‌خوشی را برای ما به ارمغان آورد. تنها نکته‌ای که باید مراقب و نگران آن باشیم این است که تلاش کنیم گناه و غفلت، به تدریج ما را از جرگه پیروان و محبان آن حضرت خارج نکند.